Domowe sposoby na zatoki

Zatoki mogą stać się źródłem problemów zdrowotnych, gdy zatkanie lub infekcja prowadzi do bardzo bolesnego i uciążliwego zapalenia. Objawy zapalenia zatok wiążą się z bólem głowy, niedrożnością nosa, uporczywą wydzieliną z nosa, ból twarzy, obrzęk i ogólne złe samopoczucie. W jaki sposób, domowymi sposobami możemy ulżyć sobie w tej przypadłości?

Zatoki nosowe, to puste przestrzenie w kościach czaszki, które znajdują się w okolicach nosa i czoła. Każda zatoka jest wyścielona błoną śluzową i połączona z jamą nosową. Zatoki pełnią kilka ważnych funkcji, takich jak nawilżanie i oczyszczanie wdychanego powietrza, zmniejszanie wagi czaszki oraz odpowiadają za dźwiękochłonność i przegrzewanie mózgu. Od pokoleń babcine sposoby pomagają w złagodzeniu objawów zatok, choć  czasami w przypadku poważnych infekcji zatokowych może to nie wystarczyć.

Napary ziołowe na zatoki 

Napary ziołowe to popularne wsparcie w łagodzeniu objawów zatok, takich jak katar, ból gardła, czy ból głowy. Wśród popularnych ziół warto wymienić rumianek, który ma właściwości przeciwzapalne i łagodzi podrażnienia błon śluzowych. Z kolei szałwia jest znana z właściwości przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych, dlatego napar z szałwii pomaga w zwalczaniu infekcji również zatokowych. Podobnie jak kwiaty lipy, które mają właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Napar z lipy może pomóc w łagodzeniu objawów zatok.

Domowe inhalacje – ulga dla zatok

Inhalacje, nawet te nad kubkiem  zdecydowanie pomagają w zahamowaniu zatok, takich jak zatkany nos, ból głowy, czy trudności w oddychaniu. Jak przygotować inhalacje na zatoki w warunkach domowych? W pierwszej kolejności trzeba zagotować wodę i wlać ją do dużej miski, dodać kilka kropel olejku eterycznego eukaliptusa, mięty pieprzowej lub drzewa herbacianego. Następnie trzeba ustawić miskę na stabilnym podłożu i nachylić się nad nią, osłaniając głowę ręcznikiem, a następnie wdychać parę przez około 10-15 minut. Dobrym rozwiązaniem są także inhalatory parowe, które można zakupić w aptekach. Urządzenia te mają specjalne komory na olejki eteryczne co zdecydowanie ułatwia aplikowanie zbawiennych opar ów.

Nawilżanie powietrza wspiera zatoki

Nawilżanie powietrza w pomieszczeniu to także skuteczny sposób na złagodzenie objawów zatok, zwłaszcza podczas sezonu grzewczego, kiedy powietrze w pomieszczeniach staje się znacznie bardziej suche. Wilgotne powietrze pomaga w utrzymaniu błon śluzowych nosa i gardła w odpowiedniej wilgotności, co ułatwia oddychanie i pomaga w usuwaniu śluzu. Aby skorzystać z dobrodziejstwa nawilżonego powietrza, można użyć specjalnego urządzenia lub innych metod, takich jak umieszczenie pojemnika z wodą na kaloryferze lub na parapecie, rozstawienie misek z wodą w pomieszczeniu, wykorzystanie roślin doniczkowych, które naturalnie zwiększają wilgotność powietrza oraz częste wietrzenie pomieszczenia, aby cyrkulacyjne wymienić suche powietrze na świeże.

Niezastąpiona irygacja nosa

Irygacja nosa solą fizjologiczną jest skuteczną i bezpieczną metodą do oczyszczania narządu oraz udrożniania dróg oddechowych. Sól fizjologiczna to roztwór soli kuchennej w wodzie o odpowiednim stężeniu, który jest zbliżony do naturalnej soli zawartej w organizmie człowieka. Roztwór soli fizjologicznej pomaga rozrzedzić i usunąć zalegający śluz z nosa, co ułatwia oddychanie, a także w usuwaniu alergenów, zanieczyszczeń i bakterii z nosa, co jest szczególnie korzystne w przypadku alergii i infekcji. Aby przeprowadzić irygację nosa solą fizjologiczną warunkach domowych, można wybrać jedną z następujących dostępnych. W aptekach dostępne są gotowe roztwory soli fizjologicznej do irygacji nosa w formie sprayu lub kropli, bądź samodzielnie przygotować roztwór soli w domu, korzystając z jednej łyżeczki soli fizjologicznej rozpuszczonej w 1 litrze przegotowanej wody. Roztwór gotowy do zabiegu powinien być letni. Irygację nosa można przeprowadzać kilka razy dziennie lub według potrzeb, w zależności od  zaawansowania zapalenia zatok i zatkania nosa. Przy okazji płukania zatok można także płukać gardło.