Coraz dłuższe paznokcie – ile czasu rośnie paznokieć?

Prędzej lub później przychodzi moment, w którym trzeba obciąć paznokcie. Czy wiemy, ile czasu rośnie paznokieć? Ta pozornie bardzo prosta kwestia może sprawiać wiele wątpliwości. Jak przedstawia się sytuacja?

Paznokcie a ewolucja

Świat się zmienia i na to się nic nie poradzi. Niemniej trzeba pamiętać o tym, że ewolucja ma swoje skutki i tyczy się to także paznokci. Rzeczywistość przedstawia się tak, że paznokcie stają się coraz cieńsze i słabsze. Warto również mieć świadomość tego, że paznokcie kiedyś pełniły bardzo różne funkcje – wystarczy sobie pomyśleć o rozdzieraniu pokarmu czy pomocy podczas polowania. Z drugiej strony obecnie możemy rozmawiać o istotnej funkcji estetycznej. Dlatego dobrze byłoby wiedzieć, ile czasu rośnie paznokieć. Czy w ogóle jest to coś, co można zawrzeć w konkretnych ramach?

O czym świadczy kondycja paznokci?

Warto wiedzieć, ile czasu rośnie paznokieć, ale warto też skupić się na kondycji, w jakiej znajdują się paznokcie. Jest to ważne, ponieważ chodzi o:

 • stopień zadbania człowieka,
 • kondycję całego organizmu.

Co ciekawe, zdrowie paznokci można ocenić po tempie, w jakim rosną. Niemniej nie można zapomnieć o tym, że paznokcie rosną na rękach i nogach.

Paznokcie u rąk i nóg

Nie trzeba być specjalista, aby dojść do wniosku, że paznokcie u rąk rosną szybciej niż te u nóg. Niemniej zacznijmy od paznokci u nóg. Paznokieć u nóg rośnie w tempie 1 mm, może 1,5 mm na miesiąc. Oznacza to, że całkowita wymiana paznokcie trwa minimum 6 miesięcy. Maksymalnie to może być rok. Wszystko zależy od wielkości całej płytki. W przypadku paznokci u rąk możemy mówić o tempie szybszym o nawet 50%. Tym samym paznokieć w ciągu doby rośnie o ok. 0,1 mm. Wymiana całej płytki paznokciowej powinna potrwać mniej więcej 6 miesięcy.

Hybryda a wzrastanie paznokcia

W kontekście wzrostu paznokcia istotny jest też choćby manicure hybrydowy, czyli jeden z najpopularniejszych zabiegów na paznokcie. Paznokcie ozdobione hybrydą są:

 • Błyszczące
 • Gładkie
 • Jednolicie pokryte intensywnym kolorem

Popularność hybrydy nie powinna w żaden sposób dziwić. Trzeba jednak pamiętać o tym, że hybryda może wpływać na:

 1. Niszczenie paznokcia
 2. Osłabienie i pogorszenie kondycji paznokcia

Ponadto ewentualne osłabienie i pogorszenie kondycji paznokcia może wpłynąć na tempo jego wzrostu. Tym samym pewne sprawy warto oceniać w perspektywie długofalowej.

Jak szybko mogą rosnąć paznokcie pod hybrydą?

Jeżeli jednak paznokcie są w dobrej formie, nie dzieje się nic nadzwyczajnego. Paznokcie rosną z normalną prędkością. Dobrze też wiedzieć, kiedy można mówić o pojawieniu się problemu. O niepokojących sygnałach można rozmawiać wtedy, gdy płytka staje się cienka, słaba i po prostu zaczyna się wykruszać.

Sposoby na kruche paznokcie

Kiedy paznokcie są kruche, absolutnie nie należy się załamywać. Co więcej, rozwiązanie jest prostsze, niż wielu kobietom może się wydawać. Wystarczy pamiętać o:

 • zachowaniu higieny,
 • wykorzystywaniu delikatnych kosmetyków; potrzebne są kosmetyki niepowodujące przesuszenia,
 • unikaniu silnych detergentów,
 • unikaniu narzędzi niszczących płytkę,
 • unikaniu uszkodzeń mechanicznych (chodzi o używanie rękawic ochronnych).

Jeżeli pojawiają się problemy z paznokciami, można z nimi walczyć!

Jak długo rośnie paznokieć?

W kontekście wzrostu paznokcia niezwykle istotne jest to, aby pamiętać, że paznokcie u rąk rosną znacznie szybciej niż te u nóg. Paznokcie u nóg rosną w tempie 1-1,5 mm na miesiąc, tymczasem w przypadku paznokci u rąk taki wzrost możliwy jest po około dwóch tygodniach. Bardzo ważne jest też to, że o paznokcie po prostu trzeba dbać. Zwłaszcza że paznokcie definiują nie tylko troskę o wygląd – kondycja paznokci pokazuje kondycję całego organizmu.