Co o wadze najmłodszych dzieci wiedzieć trzeba?

ile powinien przybierać na wadze noworodek

Narodziny dzieci to wielka radość. Zarówno dla młodej mamy, jak również taty, który towarzyszy nie tylko w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy, ale niekiedy także podczas porodu. A już na pewno przez następne lata życia. Tak, można być pewnym tego, że narodziny dziecka to wielkie wydarzenie. Młodzi rodzice na pewno będą ciekawi tego, jak będzie rozwijać się ich maleństwo w pierwszych miesiącach życia. Niektóre pytania mogą odnosić się do tego, jak będzie wyglądać waga malucha w ciągu pierwszych miesięcy życia.

Z jaką wagą rodzi się noworodek?

Zanim jednak zostanie udzielona odpowiedź na to pytanie, warto pochylić się nad wagą wyjściową małego dziecka, tzn. w dniu narodzin. Średnio ma się do czynienia z dziećmi, których masa urodzeniowa wynosi pomiędzy 3,4 a 3,8 kg. Lekarze zaliczają ją do takiej normy, która nie powinna budzić żadnych wątpliwości. Jednak nie jest to sztywna reguła, ponieważ tak naprawdę na świecie pojawia się coraz większa ilość dzieci, których waga utrzymuje się w granicach od 2,8 do nawet 4 kg. I nie uważane jest to za żadne odchylenia. Są to dzieci zdrowe, które kobiety są w stanie urodzić siłami natury. Powyżej wagi 4kg może się okazać, że poród odbędzie się przez cesarskie cięcie.

Ile powinien przybierać na wadze noworodek?

W sieci spotkać można wiele wskazówek na ten temat. Zanim jednak zostaną one podane, wszyscy rodzice muszą pamiętać o tym, że wszystko tak naprawdę uzależnione jest od uwarunkowań genetycznych małego człowieka. Warto mieć jednak pewną świadomość, aby w razie potrzeby móc zareagować w odpowiedni sposób.

Do trzeciego miesiąca życia małe dzieci przybierają na wadze od ok. 150 do nawet 200 gram tygodniowo. To właśnie dlatego na samym początku dzieci tak szybko rosną. Dopiero co założone ubranka już okazują się za małe. Od czwartego miesiąca życia tempo przybierania na wadze spada. W ciągu jednego tygodnia maluchy są w stanie przybrać od 90 do 150 g tygodniowo. Dla tego maluszka jest to prawidłowa norma, więc nie ma się czemu dziwić, że dzieci na tym etapie tak szybko rosną. Od szóstego miesiąca życia do pierwszych urodzin tygodniowe przybieranie na wadze powinno mieścić się w granicach o 50 do 80 g.

Ile powinny ważyć noworodki i starsze maluchy?

Kolejna istotna kwestia, którą warto zaobserwować. Po pierwszym miesiącu życia dziecko powinno maksymalnie ważyć do 5kg. Optymalna waga (taka najlepsza) to 4,3 kg. Waga optymalna dla 2-miesięcznego malucha to 5,3kg, jednak zdarzają się dzieci z wagą do 6kg w tym wieku. Trzymiesięczny maluch może ważyć już 6,3 kg. Jeżeli jednak będzie ważył on 7,5 kg to nie będzie uznane to za jakieś odchylenie. Czteromiesięczny maluch może ważyć nawet do 8,5 kg. Jak więc widać różnice na wadze na przeciągu kilku miesięcy są całkiem spore.

Jeżeli jednak ktoś zauważy u swojego dziecka zaburzenia, jeżeli chodzi o wagę, powinien jak najszybciej udać się do lekarza. Tak, aby móc zareagować dopóki będzie tylko taka możliwość. Chodzi bowiem o to, aby móc w pełni zatroszczyć się o zdrowie swojego maluszka.