Jak oduczyć dziecko spania z rodzicami – kiedy zacząć, skuteczne sposoby

Jak oduczyć dziecko spania z rodzicami – najlepszy czas na rozpoczęcie. Czy warto to robić?

Oduczenie dziecka od spania z rodzicami, jest niełatwym zadaniem. Ponieważ maluch, który czuje się bezpiecznie przy rodzicach, musi być gotowy na spanie we własnym łózku. Jak i kiedy oduczyć dziecko, aby zachować bliskość i jednocześnie przejść ten trudny proces razem.

Spanie z dzieckiem , które z początku jest wygodnym rozwiązaniem, z czasem staje się uciążliwe. Ruchliwy maluch, potrafi wykonać wiele obrotów w trakcie nocy, a co za tym idzie zaburza spokojny sen rodziców. To właśnie wtedy jest idealny moment, na naukę spania we własnym łóżku. Ale jak to zrobić?

Aby oduczyć dziecko spania z rodzicami należy:

  1. Przygotować dziecko do zmian, wprowadzać je stopniowo.

Zdecydowanie tego rodzaju zmiany są trudnym wyzwaniem dla rodzica. Dziecka, które jest przyzwyczajone do obecności mamy i taty nie należy jednak rzucać na głęboką wodę. Wszystko musi odbywać się stopniowo i systematycznie.  Warto mieć na uwadze stan zdrowia malucha, jego humor oraz temperament. Warto skupić się na jednym nawyku, od którego oduczamy malca. Oduczanie np, przy okazji od smoczka, czy piersi wprowadzi niepotrzebny chaos w życiu dziecka i rodzica. I napewno nie pomoże.

2. Oswajaj malca stopniowo, nie pozwół by czuł lęk.

Dziecko, przy początkach swojej nauki może czuć strach, buntować się. Nie należy wtedy zostawiać go z tym samego, warto oswoić go z lękiem.Rozmawiać z dzieckiem  i razem wygnać wszystkie strachy, które często są wytworem dziecięcej wyobraźni  Być obok dziecka, tłumaczyć mu że spanie samemu to przyjemność i nagroda. Jeżeli dziecko tego potrzebuje można spróbować zostawić włączoną lampkę, lub czytać ksiązeczkę do czasu aż dziecko uśnie.

3. Zaspokój wszystkie potrzeby dziecka przed snem. 

Dziecko gdy znajdzie się w łóżku szuka powodów, by z niego wyjść. Trzeba pamiętać by maluch przed snem załatwił potrzeby fizjologiczne, był po kolacji, a w razie potrzeby warto miec picie w pobliżu.

Stworzenie komfortu spania dla małego człowieka.

Bez względu na to czy dziecko przenosi się do swojego pokoju, czy też zostaje w pokoju z rodzicami, warto zadbac o jego bezpieczeństwo. Otoczoczone ulubionymi przedmiotami i zabawkami poczuje się komfortowo, co pozwoli mu na wyciszenie i spokojny sen.

Konsekwencja, wytrwałość i cierpliwość w dążeniu do celu.

Zarówno dziecko jak  też rodzice muszą wykazać gotowość i pewność siebie w dążeniu do celu.  Przez cały proces, mimo że nie jest on prosty należy przejść konsekwentnie i wytrwale. Bez pełnego zdecydowania i konsekwencji zadanie to może pokonać rodzica.

Rutyna i wyciszenie przed snem.

  • najlepiej jest przed snem zrezygnować z dynamicznych zabaw, zastąpić je czytaniem na dobranoc
  • przestrzeganie planu dnia, nie zapominanie o codziennych rytuałach
  • wieczorna kąpiel wycisza dziecko i pomaga zasnąć

Nagrody i pochwały za przespaną noc.

Pochwała, lub drobny upominek za każdą dobrze przespana noc, będzie dla dziecka motywacją, zachętą i powodem do dumy.

Przeprowadzacka do własnego łóżka jest ważnym krokiem w rozwoju. Najlepszym momentem na oduczenie dziecka spania z rodzicami jest okres od 10 do 16 miesięcy, ponieważ dziecko wtedy poznaje świat, łatwiej go nakłonić do zmian i współpracy. Jednak należy pamiętać, że każde dziecko jest inne i potrzebuje więcej czasu , więc jeżeli dziecko płacze, mówi o swoim strachu, lub w inny sposób protestuje, to absolutnie nie należy go zmuszać. Warto być cierpliwym i dać dziecku czas, na usamodzielnienie się i przystosowanie do nowej sytuacji.