Jakie są domowe sposoby na wybielanie zębów?

wybielanie zębów - domowe sposoby

Białe zęby to marzenie wielu osób. Pomimo tego niewiele osób jest w stanie je spełnić, gdyż cena jaką trzeba zapłacić za wybielanie zębów w gabinecie dentystycznym z reguły jest wysoka i nie każdego stać na taki zabieg. Czy jest możliwe wybielenie zębów domowymi sposobami? Jeśli tak, na jakie produkty warto postawić?

Domowe sposoby na wybielanie zębów – kiedy powinno się je stosować?

Na początek należy zaznaczyć, że wybielanie zębów to jedno, a odpowiednie o nie zadbanie to oddzielna kwestia. Podstawą w pielęgnacji jest dokładne oraz regularne mycie zębów. Warto również używać nici dentystycznej i czyścić je po wypiciu różnego typu napojów, które barwią szkliwo takich jak:

 1. kawa
 2. herbata
 3. czerwone wino
 4. napoje z substancjami barwiącymi

Niejednokrotnie przyczyną zmiany koloru szkliwa jest właśnie nadmierne spożywanie substancji, które wpływają niekorzystnie na kolor uzębienia.

Domowe sposoby na wybielanie zębów – jakie produkty warto zastosować?

Właściwa pielęgnacja to podstawa, ale co jeśli kolor uzębienia uległ zmianie i potrzebny jest sposób na wybielenie zębów? Jednym z często używanych produktów domowego użytku, które są stosowane w takim wypadku jest kurkuma. Jest to przyprawa, która ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne. Użycie kurkumy jest dosyć proste. Wystarczy odrobinę przyprawy nałożyć na szczoteczkę i myć zęby tak jak przy użyciu pasty do mycia dokładnie szczotkując każdą powierzchnię.

Domowe sposoby na wybielanie zębów – pasta z kurkumy

Kurkumę można stosować bez dodatków albo zrobić z niej pastę do zębów. Do przygotowania takiej pasty warto wykorzystać:

 1. kurkumę
 2. olej kokosowy
 3. olejek miętowy

Składniki można połączyć w następujących proporcjach: 2 łyżki kurkumy w proszku oraz oleju kokosowego, a także trzy-cztery krople olejku miętowego. Składniki należy wymieszać, aż wytworzy się pasta i używać jak pasty do zębów.

Jak działa olej?

Kolejnym dobrym sposobem na domowe wybielanie zębów jest wypróbowanie… oleju. Olej ma działanie oczyszczające, a do tego działa przeciwwirusowo i przeciwbakteryjnie. Najczęściej używa się w tym wypadku oleju kokosowego. Można także skorzystać z innych np.:

 1. lniany
 2. sezamowy
 3. słonecznikowy
 4. rzepakowy

Stosowanie oleju jest banalnie proste. Wystarczy łyżeczkę lub łyżkę wlać do ust i rozprowadzać po wnętrzu jamy ustnej przez kilka minut. Dobrze jest korzystać z tej metody przed tradycyjnym myciem zębów.

Szczotkowanie zębów aktywnym węglem lub sodą oczyszczoną

Następnym domowym sposobem wybielania zębów jest zastosowanie aktywnego węgla. Przy użyciu tej metody należy szczotkować zęby kilka razy dziennie. Warto stosować węgiel w połączeniu z pastą do zębów. Należy pamiętać, że metoda ta pomimo skuteczności nie jest polecana osobom, które mają nadwrażliwe zęby i dziąsła. Zęby można szczotkować także przy użyciu sody oczyszczonej, jednak należy pamiętać, że na dłuższą metę produkt ten może być szkodliwy dla szkliwa.