Czy cytryna na twarz to dobry pomysł?

Domowe metody pielęgnacji cery nierzadko bywają niezwykle skuteczne. Kładziona cytryna na twarz jest jednym z najczęściej polecanych sposobów na wszelkie przebarwienia skóry. Dodatkowo sama cytryna posiada w sobie szereg substancji odżywczych, które posiadają bezpośrednie przełożenie na wygląd cery. Z drugiej strony ta metoda budzi bardzo dużo kontrowersji. Czy są one zasadne? Czy cytryna na twarz to dobry pomysł?

Cytryna na twarz – czy warto ją stosować?

Cytryny są tanie i ogólnodostępne. Słyną ze swoich licznych właściwości, które przede wszystkim przekładają się na lepszą odporność organizmu czy możliwość zastosowania ich podczas porządków domowych. Cytryny zawierają bardzo dużo cennych substancji: antyoksydanty, flawonoidy czy fitohormonów, dlatego sok z tego owocu sprawdza się w kontekście uzyskania zdrowej i rozświetlonej cery. Poszerzenie rytuałów pielęgnacyjnych o sok z cytryny jest znakomitym rozwiązaniem. Szczególnie jest to rekomendowane dla osób zmagających się z przebarwieniami. Za pomocą kwasu cytrynowego można znacząco zniwelować ich widoczność, a nawet całkowicie usunąć blizny pozapalne. Istotne jest, że efekty nie są dostrzegalne natychmiast. Wymaga to czasu, zaangażowania i systematyczności, jednak rezultaty to rekompensują.

Sok z cytryny jako domowy peeling

Kolejną formą zastosowania cytryny na twarz jest szybkie uzyskanie domowego peelingu. Kwaśny odczyn sprawia, że cera się wygładza. Usuwane są martwe komórki naskórka, dlatego dalsza pielęgnacja przynosi lepsze efekty. Kwaśny odczyn soku z cytryny jest niezwykle skuteczny, jednak ma mniejszy stopień inwazyjności niż kwasy wykorzystywane w gabinetach kosmetycznych.

Cytryna na twarz a trądzik

Stosowana cytryna na twarz jest polecana jako element walki z trądzikiem ze względu na właściwości przeciwbakteryjne i regeneracyjne. Dodatkowo, sok z cytryny umożliwia zmniejszenie widoczności wągrów i sprawniejsze usuwanie nadmiary wydzielin produkowanych przez skórę.

Jak powinna być stosowana cytryna na twarz?

W pierwszej kolejności należy wykonać próbę uczuleniową, aby móc określić, czy sok z cytryny nie będzie stanowił źródła nowych problemów estetycznych i fizycznych. Cytryna na twarz nie powinna być nakładana, jeżeli skóra jest sucha czy podrażniona.

Stosowanie cytryny na twarz

Regularne maseczki czy okłady z soku z cytryny, przynoszą znakomite rezultaty. Sok z cytryny z łatwością eliminuje wiele problemów, z którymi lekarze nie potrafili się uporać. Sok z cytryny można rozcieńczyć i dołożyć do domowej maseczki. Pozostawiać go można wyłącznie przez maksymalnie 20 minut, aby później dokładnie zmyć ciepłą wodą.

Cytryna na twarz – przeciwwskazania

Sok z cytryny ma zbawienny wpływ na stan skórę, jednak nie można go stosować dobrowolnie. Wszelkie nagłe zmiany skórne powinny być natychmiastowo skonsultowane z lekarzem, który oceni prawdopodobne rokowania, a także postawi diagnozę.

Sok z cytryny posiada tendencję do wywoływania nieprzewidzianej reakcji skórnej. Może doprowadzić do podrażnień, zaczerwień czy nawet pieczenia. Jeżeli posiadasz uczulenie na owoce egzotyczne to lepiej zrezygnuj z kładzionej cytryny na twarz, aby nie spotęgować dodatkowych trudności.

Okłady z cytryny na twarz nie powinny być dokonywane tuż przed bezpośrednim kontakcie ze słońcem. Zwiększa się wówczas prawdopodobieństwo powstania nowych przebarwień, które są trudne do usunięcia. Słońce może sprawić, że wszystkie dotychczasowe plamy okażą się małym problemem, a walka z nowymi przebarwieniami będzie żmudna i długa.  Lepiej się powstrzymać od tego i chronić twarz przed słońcem.