Związki bez zobowiązań czy też luźne związki dają poczucie swobody i wolności, ale jednocześnie umożliwiają dostęp do namiętności i fascynacji. Ich niekwestionowanym minusem jest jednak niepewność wobec drugiej osoby. Z założenia ta relacja partnerska nie posiada żadnych perspektyw na przyszłość. Przedstawiamy, czego możesz się spodziewać zawierając związki bez zobowiązań, a także jakie są wady i zalety luźnych związków.
Czym charakteryzują się związki bez zobowiązań?
Z założenia związki bez zobowiązań powinny być dość swobodną relacją, pozbawioną jakichkolwiek obietnic i zobowiązań. Nie jest obwarowana żadnymi deklaracjami i poczuciem obowiązku wobec partnera. Jest to forma układu, w której teoretycznie nie powinna być mowa o uczciwości czy lojalności, a tym bardziej o miłości. Równolegle warto już od samego początku ustalić obowiązujące partnerów reguły. Wspólnie należy określić jak mają wyglądać spotkania, ich częstotliwość, a także jakie są oczekiwania. Dodatkowo powinna być wyznaczona granica, która nie może być naruszona.
Związek bez zobowiązań a konkubinat
Związek bez zobowiązań nie jest tożsamy z konkubinatem, co wiele osób błędnie zakłada. W przypadku konkubinatu występuje związek dwójki osób, jednak nie został on formalnie zalegalizowany. Posiadają oni wspólne zobowiązania, np. dzieci, kredyt, dom. Z kolei wolny związek może być stworzony przez osobę już zamężną czy żonatą ze swoim nowym, partnerem. Punktem, który scala tę relację jest po prostu seks.
W luźnym związku bardzo dobrze odnajdują się także single, którzy nie chcą za dużo zmieniać w swoim życiu, ale doskwiera im samotność. Wchodząc w związek bez zobowiązań mają świadomość posiada bliskiej osoby, jednak nie muszą się szczególnie angażować w tę relację.
Zalety związków bez zobowiązań
Związki bez zobowiązań cieszą się coraz większą popularnością. Niekwestionowanym ich atutem jest utrzymywanie poczucia swobody. Spotkania nie odbywają się pod przymusem czy presją utrzymania relacji. Nie zachodzi konieczność zmiany swoich przyzwyczajeń czy szukania kompromisów. Dodatkowo w taki związek rzadko wkrada się rutyna, która jest zabójcza dla relacji. Utrzymanie wolnego związku wymaga zaangażowania, ale dość przyjemnego, które podkręca atmosferę. Gorące smsy, odważne prezenty czy weekendowe wyjazdy – to brzmi zachęcająco. W luźnym związku partnerzy skupiają się na rozrywce i poszukiwaniu bodźców, dlatego seks posiada zupełnie inny smak. Jest intensywniejszy i barwniejszy. Partnerzy nie odpowiadają za siebie wzajemnie, nie mają wspólnych kredytów i wydatków codziennych. Każda ze stron posiada możliwość zakończenia relacji w dowolnym momencie.
Minusy związków bez zobowiązań
W przypadku „układów wizytowych” występuje także bardzo dużo minusów. Luźne związki stwarzają bardzo mało okazji do dobrego poznania partnera, a sama relacja jest zazwyczaj krótkotrwała i nie ma perspektyw na stworzenie czegoś trwalszego. Osoby trwające w luźnych związkach powinny mieć świadomość, że z tej relacji raczej dzieci nie będzie, a z partnerem nie stworzą rodziny. Tworzy to często problem w kontekście wspólnego spędzania świąt czy wyjść na imprezy rodzinne. Zajście w ciąże może być powodem konfliktów pomiędzy partnerami.
Sprawy zaczynają się komplikować, kiedy jedna ze stron próbuje przekroczyć określoną granicę i tym samym łamie ustalone zasady. Jednostronna miłość sprawia, że relacja przestaje być wolnym związkiem i powinna być natychmiast przerwana, jeżeli uczucie nie jest odwzajemnione. Istotne jest, aby być ze sobą i partnerem na tyle szczerym, aby nieustannie informować o jakichkolwiek zmianach rzutujących na związek.