Jak skrócić okres, gdy okoliczności nie sprzyjają?
Niepożądany okres to powszechny problem wśród kobiet. Mimo że jest to naturalne zjawisko zachodzące w ciele kobiety, to jednak często irytuje czy wręcz przeszkadza w codziennym życiu. Sytuacji, w których miesiączka może okazać się problematyczna, jest wiele np. delegacja w pracy, wyjazd na wakacje ze znajomymi lub ważna uroczystość rodzinna. Z tego powodu wiele kobiet decyduje się na metody mające na celu skrócić czas okresu. Jak zatem się do tego zabrać i czy jest to w ogóle możliwe?
Jak skrócić okres – czy jest to możliwe?
Jak się okazuje, według obecnej wiedzy naukowej skrócenie czasu miesiączki nie jest możliwe. Należy więc wystrzegać się wszelkich niekonwencjonalnych metod mających rzekomo skrócić czas okresu takich jak ćwiczenia siłowe czy stosowanie ziół nieznanego pochodzenia. Może mieć to negatywny wpływ na zdrowie. Nie ma jednak co się łamać, ponieważ istnieje naukowy sposób dzięki, któremu można przesunąć okres w czasie. Jest to stosowanie tabletek antykoncepcyjnych.
Tabletki antykoncepcyjne, a zdrowie
Czy stosowanie tabletek antykoncepcyjnych jest szkodliwe dla zdrowia? Powołując się na badania amerykańskich naukowców, stosowanie antykoncepcji hormonalnej w celu przesunięcia okresu samo w sobie nie powoduje ubytków na zdrowiu czy zaburzeń cykli miesiączkowych. Trzeba mieć natomiast świadomość, że leki tego typu są wydawane na receptę, a więc konsultacja z ginekologiem będzie tutaj niezbędna. Istnieją pewne przeciwwskazania do stosowania tego typu leków, dlatego ważne jest, by podczas wizyty nie pominąć żadnego aspektu dotyczącego naszego zdrowia.
Zasada działania tabletek antykoncepcyjnych
Tabletki hormonalne należy brać przez 21 dni. Po tym okresie powinno się zaprzestać przyjmowania leku na ok. 7 dni. W tym czasie powinno wystąpić krwawienie. Nie jest to jednak naturalna miesiączka, a wywołana stricte przez odstawienie leków charakteryzująca się mniejszą intensywnością. Po wystąpieniu krwawienia można wrócić do ponownego brania. Nie zaleca się opóźniania okresu więcej niż kilka miesięcy.
Silne krwawienie podczas okresu
Co zrobić w przypadku silnego krwawienia miesiączkowego? Warto mieć na uwadze, że nie jest to jednoznaczny sygnał świadczący o problemach zdrowotnych. Może to po prostu wynikać z genetyki i nie ma potrzeby się tym szczególnie martwić. Jeśli jednak obfite krwawienie występuje dłużej niż zazwyczaj, może to świadczyć przykładowo o nieprawidłowym stężeniu hormonów takich jak estrogen i progesteron (problemy z tarczycą). Innym powodem mogą być mięśniaki macicy – guzy, które rozmieszczone w niekorzystnych miejscach są przyczyną krwawienia.
Podsumowanie
Natura naszego ciała potrafi czasem namieszać w życiu. Z pomocą jednak przychodzi medycyna i jej sprawdzone, skuteczne metody. Nigdy zatem nie można sugerować się „niezawodnymi” sposobami, o których przeczytaliśmy w internecie. Kwestia, jaką jest nasze zdrowie, nie pozostawia absolutnie żadnego pola do działania na własną rękę. Pamiętajmy więc żeby zawsze konsultować takie rzeczy ze specjalistą