Czy krwawienie między miesiączkami jest normalnym zjawiskiem?

Prawidłowy cykl miesiączkowy u kobiety, to taki, w którym krwawienia występują tylko i wyłącznie w czasie menstruacji. Zdarza się jednak, że mniej lub bardziej obfite plamienia pojawią się wtedy, gdy teoretycznie miesiączka już się skończyła. Z czego mogą wynikać i kiedy warto jednak zgłosić się do lekarza?

Z czego może wynikać krwawienie między miesiączkami?

Nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych u kobiet mogą mieć naprawdę wiele przyczyn. Do najczęściej spotykanych należą:

  • Plamienia przy owulacji. Mniej więcej w połowie cyklu menstruacyjnego może pojawić się niewielkie plamienie, związane z owulacją i nagłym spadkiem poziomu estrogenów w organizmie. Może trwać nawet trzy lub cztery dni, jednak nie powinno być obfite. W takim wypadku na bieliźnie lub wkładce pojawiać się będą raczej niewielkie zabrudzenia.
  • Plamienia związane z torbielami lub mięśniakami macicy. Niektóre schorzenia w obrębie damskich narządów rodnych również będą się wiązały z krwawieniem między miesiączkowym.
  • Plamienia przy stosowaniu antykoncepcji hormonalnej. Pierwsze miesiące stosowania tabletek antykoncepcyjnych lub plastrów to także nierzadko czas, kiedy organizm kobiety musi uporać się z zaburzoną gospodarką hormonalną, dlatego pojawiające się krwawienia niekoniecznie muszą być powodem do niepokoju. Krew można zaobserwować także wtedy, kiedy jedna z pigułek zostanie pominięta.
  • Plamienie związane z implantacją zarodka. Kilka dni przed planowanym terminem kolejnej miesiączki może także wystąpić krwawienie implantacyjne. Kiedy istnieje więc możliwość, że doszło do zapłodnienia, warto zachować czujność i po kilku dniach wykonać test ciążowy. Zagnieżdżający się prawidłowo zarodek, może jak najbardziej powodować, że na wkładce pojawi się niewielka ilość krwi. O ciąży może również świadczyć bardzo skąpe plamienie w czasie spodziewanego okresu, które nierzadko jest z nim mylone.
  • Plamienia związane z zaburzeniami hormonalnymi. Plamienia w środku cyklu mogą pojawiać się u kobiet, które skarżą się na nieregularne miesiączkowanie, u pań w okresie okołomenopauzalnych oraz u nastolatek, u których dopiero niedawno pojawił się pierwszy okres. Również karmiące piersią lub świeżo upieczone mamy mogą obserwować zmiany w swoim organizmie, które będą objawiały się chociażby plamieniami czy niewielkimi krwawieniami poza terminem miesiączki.
  • Urazy mechaniczne. Niewielkie krwawienie może również wystąpić po badaniu ginekologicznym lub stosunku seksualnym. W takim wypadku będzie ono raczej jednorazowe i pojawi się w niewielkiej ilości.

Jak odróżnić krwawienie między miesiączkami od plamienia ?

Jednym z najłatwiejszych sposobów na to, aby odróżnić krwawienia od plamień jest przede wszystkim ilość wydzieliny. Żywa, czerwona krew, w dużej ilości do zdecydowanie powód do niepokoju, plamienie natomiast zazwyczaj ma brązowy kolor i jest go stosunkowo niewiele.

Kiedy krwawienie między miesiączkami warto skonsultować z lekarzem?

Intensywne krwawienie między miesiączką, któremu dodatkowo towarzyszy ból podbrzusza to zdecydowanie sygnał alarmowy od organizmu i niezwłocznie należy udać się z nim do lekarza. Na wizytę dobrze jest także umówić się w sytuacji, gdy plamienia i kłopoty z cyklem menstruacyjnym pojawiają się regularnie. W tym wypadku konieczne może być zrobienie dodatkowych badań i wprowadzenie leków, dzięki którym tego sytuacje nie będą się powtarzały. Z lekarzem musi również skonsultować się każda ciężarna, które obserwuje krwawienie mimo pozytywnego wyniku testu ciążowego. Warto także pamiętać, że przy rutynowej wizycie kontrolnej można śmiało wspomnieć o tego typu incydentach, nawet jeżeli nie pojawiają się często.

Czy krwawienie między miesiączkami może utrudniać zajście w ciążę ?           

Kobiety planujące ciążę z pewnością mogą zadawać sobie pytanie, czy pojawiające się u nich plamienia nie wskazują na różnego rodzaju zaburzenia, przez które donoszenie upragnionego maluszka może być trudniejsze. Dobra wiadomość jest taka, że nie każde krwawienia poza okresem wskazują na poważne choroby oraz zmniejszoną płodność. Niektóre panie zmagają się z nimi całe życie, mimo że różnego rodzaju badania wykluczają wszelkiego rodzaju nieprawidłowości, a one same bez problemu zostają mamami. Dla własnego dobra lepiej jest jednak zasięgnąć opinii lekarza, wykonać badania hormonalne i upewnić się, że krew na bieliżnie przed terminem spodziewanej miesiączki lub tuż po niej wcale nie jest niczym strasznym.