Od czego zacząć odchudzanie? – proste zasady ułatwiające walkę z nadwagą

od czego zacząć odchudzanie

Natłok codziennych obowiązków i pośpiech z nimi związany sprawiają, że wielu ludzi zaniedbuje dietę. Nieregularne posiłki ubogie w witaminy i wartości odżywcze szybko zaczynają oddziaływać niekorzystnie zarówno na zdrowie, jak i wygląd. Dodatkowe kilogramy wpływają na pogorszenie samopoczucia i spadek siły, nic więc dziwnego, że wielu ludzi podejmuje próby pozbycia się ich. Od czego zacząć odchudzanie, by osiągnąć wymarzoną sylwetkę, a przy tym cieszyć się doskonałym samopoczuciem?

Od czego zacząć odchudzanie? – ustalenie kaloryczności

Odchudzanie to momentami trudny i rozciągnięty w czasie proces. Warto więc podejść do niego ze spokojem i rozsądkiem. Rozsądek powinien towarzyszyć nam przede wszystkim w wyborze diety. Wielu ludzi pragnąc jak najszybciej zobaczyć efekty, porywa się na diety cud o bardzo niskiej kaloryczności oraz niewielkim urozmaiceniu. Tego typu jadłospisy pomagają wprawdzie zrzucić kilka kilogramów, jednak brak składników odżywczych w posiłkach sprawia, że stale towarzyszy nam uczucie głodu i zmęczenia. Takie odchudzanie szybko prowadzi do efektu jo-jo, powodując zniechęcenie i rezygnację. Aby tego uniknąć, niezbędna jest znajomość indywidualnego zapotrzebowania kalorycznego. Można go ustalić, korzystając z dostępnych w sieci kalkulatorów. Obcięcie kalorii o około 100-200 poniżej dziennego zapotrzebowania zaowocuje systematyczną utratą wagi.

Od czego zacząć odchudzanie? – smaczna i zdrowa dieta

Po określeniu indywidualnego deficytu kalorycznego konieczne jest ustalenie konkretnej diety. To słowo wciąż wielu ludziom kojarzy się z mnóstwem wyrzeczeń. Tymczasem w jadłospisie osoby odchudzającej się jest tak naprawdę miejsce na wszystko (również słodycze, czy nawet alkohol), jednak w racjonalnych ilościach. Konkretne posiłki powinny zawierać:

  • zdrowe tłuszcze (orzechy, nasiona, ryby, oliwa, awokado),
  • białko (chude mięso, jaja, nabiał),
  • węglowodany (ziemniaki, płatki owsiane, owoce).

Dbajmy również o odpowiednią ilość owoców i warzyw, które zawierają mnóstwo różnorodnych witamin. Jeśli wydaje nam się, że komponowanie posiłków to czarna magia warto zasięgnąć porady dietetyka. Pomoże on ułożyć dietę oraz udzieli wskazówek dotyczących chociażby łączenia produktów.

Zdrowe odchudzanie – nie zapominajmy o wodzie!

Nie od dziś wiadomo, że odpowiednie nawodnienie organizmu ma ogromny wpływ na jego prawidłowe działanie. Każdego dnia powinniśmy przyjmować przynajmniej 2 litry płynów. Znajdują się one w:

  • spożywanych posiłkach,
  • napojach.

Na co dzień starajmy się unikać pełnych dodanego cukru napojów, stawiając na wodę. Pita regularnie wspomaga metabolizm oraz wypełnia żołądek, dzięki czemu szybciej jesteśmy syci. Odpowiednie ilości wody wpływają również na redukcję cellulitu, z którym boryka się sporo kobiet.

Aktywność fizyczna – recepta na piękną sylwetkę

Długotrwały deficyt kaloryczny z pewnością zapewni nam stopniową utratę kilogramów. W celu uzyskania lepszych efektów warto jednak połączyć zdrowe posiłki z ćwiczeniami. Regularna aktywność fizyczna pozwala poprawić wygląd skóry (wpływa na jej ujędrnienie oraz elastyczność), a nawet zmienić proporcje sylwetki. Wśród wielu form ruchu warto poszukać tej, która oprócz wizualnych efektów sprawi również mnóstwo radości.

Odchudzanie to długi proces, do którego należy podejść ze spokojem oraz rozwagą. Racjonalna dieta, odpowiednia kaloryczność oraz aktywność fizyczna pozwolą osiągnąć wymarzoną sylwetkę i doskonałe samopoczucie, a także szybko schudnąć.