Czy dieta owsiankowa to dobry wybór?

Jeśli ktoś chce zredukować masę ciała, to godna polecenia jest dieta owsiankowa. Może być smaczna i zdrowa, wystarczy postępować zgodnie z jej założeniami. Za pomocą diety owsiankowej możliwe staje się poprawienie wyglądu sylwetki, wsparcie procesów oczyszczania organizmu z nagromadzonych toksyn. Warto przekonać się osobiście, jakie efekty pozwala uzyskać menu oparte na płatkach owsianych.

Na czym polega dieta owsiankowa?

Dieta owsiankowa cieszy się rosnącą popularnością, bo można liczyć na uczucie sytości i jednocześnie chudnąć. W jadłospisie znajdują się przede wszystkim płatki owsiane, bogate w witaminy i sole mineralne. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą poprawić swój wygląd bez konieczności stosowania mocno restrykcyjnych diet, z dużym deficytem kalorycznym. Płatki owsiane zapewniają spore możliwości kulinarne, bo można spożywać je na wiele sposobów. Wspaniale smakują zarówno na słodko, jak i w wersji wytrawnej.

Nie trzeba wobec tego martwić się monotonnym jadłospisem. Dieta owsiankowa może być parodniowa lub długoterminowa, trwać od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy. Nie musi opierać się wyłącznie na płatkach owsianych, szczególnie jeśli chce się ją stosować przez dłuższy czas. Kaloryczność diety owsiankowej oscyluje w granicach 1000-1500 kalorii. Jest ona wobec tego niskokaloryczna, dlatego nie można być na niej długotrwale. Nie stanowi dobrze zbilansowanej diety ze względu na niepokrywanie dobowego zapotrzebowania energetycznego.

Jakich efektów można się spodziewać na diecie owsiankowej?

Jako że dieta owsiankowa jest niskokaloryczna, można liczyć na zredukowanie masy ciała. Jeśli ktoś chce poprawić wygląd swojej sylwetki, pozbyć się nadprogramowych kilogramów, to warto się nią zainteresować. Wspomaga również oczyszczanie organizmu, co wspiera prawidłowe funkcjonowanie narządów. Za pomocą diety owsiankowej możliwe staje się przeprowadzenie detoksu, czyli usprawnienie usuwania toksyn nagromadzonych w organizmie. Kluczowe jest oczywiście to, aby zachować deficyt kaloryczny, jeśli chce się schudnąć. Bez tego nie uzyska się pożądanego efektu.

Na diecie owsiankowej jest to łatwe ze względu na jej nieskokaloryczność. Płatki owsiane obfitują w błonnik pokarmowy, który reguluje wypróżnienia, przeciwdziała zaparciom. Ma korzystny wpływ na układ pokarmowy, zapewnia uczucie sytości na długi czas. Nawet przy ograniczonej ilości spożywanych kalorii nie powinno się odczuwać głodu i podjadać między posiłkami. Korzyścią ze stosowania diety owsiankowej jest także zredukowanie poziomu cholesterolu LDL we krwi. Sprzyja namnażaniu się prozdrowotnych bakterii w jelicie grubym i zachowaniu właściwej perystaltyki jelit. Można liczyć także na regulowanie stężenia glukozy w krwiobiegu.

Zalety i wady diety owsiankowej

Dieta owsiankowa ma wiele zalet, bo jej podstawą są produkty spożywcze uznawane za zdrowe, bogate w składniki odżywcze. Pozwala zmienić złe nawyki żywieniowe, urozmaicić jadłospis. Na korzyść diety owsiankowej przemawia to, że sprzyja zachowaniu dobrego zdrowia ogólnego. Poprawia prace jelit i glikemię. Oczywiście nie jest ona idealna, ma również kilka wad, o których trzeba pamiętać.

Dieta owsiankowa wiąże się ze sporym ograniczeniem kalorycznym, przez co organizm nie ma wystarczającej ilości energii. Jeśli ktoś oprze menu wyłącznie na płatkach owsianych i będzie stosować ją przez dłuższy czas, to mogą szybko wystąpić niedobory pokarmowe. Dieta owsiankowa jest monotonna, wyklucza niektóre produkty: wypieki, słodkie i słone przekąski typu chipsy i wafelki, ciastka, słodkie napoje, cukier i większe ilości miodu, alkohol.